
Sprawa wycinki drzew przy trasie WKD
W dniu 18 maja 2015 r. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał decyzję o sygn. DNWN. 500.47.2015.KP nakazującą usunięcie drzew i krzewów znajdujących się wzdłuż torów kolejki WKD na odcinku Warszawa Śródmieście WKD – Grodzisk Mazowiecki, w odległości 15 m od osi skrajnego toru kolejowego.
Pismo SPO
W ocenie Stowarzyszenia Przyjazna Ostoja, mieszkańców miejscowości położonych wzdłuż trasy WKD oraz wielu innych organizacji pozarządowych, a także lokalnych władz, decyzja ta jest szkodliwa i niedopuszczalna z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego, zachowania dziedzictwa krajobrazowego tej części Mazowsza oraz komfortu życia mieszkańców posesji położonych w sąsiedztwie WKD. Zarówno SPO, jak i inne organizacje pozarządowe, a także Zarząd Osiedla Komorów, Starostwo Pruszkowskie oraz sama Spółka Warszawska Kolej Dojazdowa podjęły działania zmierzające do uchylenia tej decyzji. Przykłady:
♦ W dniu 3 sierpnia 2015 r. wystosowaliśmy pismo do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, w którym wyraziliśmy sprzeciw w sprawie decyzji nakazującej wycinkę drzew i krzewów wzdłuż linii WKD.
Pismo SPO
♦ W dniu 14 sierpnia 2015 r. otrzymaliśmy odpowiedź z UTK, w której poinformowano nas o prowadzonym, na wniosek Spółki WKD, postępowaniu administracyjnym (sygn. DN-WN.500.84.2015.1.KP) w sprawie zmiany decyzji Prezesa UTK z dnia 18 maja 2015 r., o sygn. DN-WN.500.47.2015.KP, nakazującej usunięcie drzew i krzewów w sąsiedztwie linii kolejowej nr 47 Warszawa Śródmieście WKD – Grodzisk Mazowiecki oraz możliwości przyłączenia się do tego postępowania w charakterze strony. Wniosek złożono 25 sierpnia 2015 r.
Pismo UTK
♦ W dniu 20 sierpnia 2015 r. odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska i Rolnictwa Rady Powiatu Pruszkowskiego, na którym jednym z głównych punktów zebrania była sprawa wycinki drzew przy torach WKD na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego z dnia 18 maja 2015 r. W posiedzeniu Komisji, oprócz radnych i Starosty Powiatu Pruszkowskiego brali udział, w charakterze zaproszonych gości, przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych oraz działacze społeczni, w tym naszego Stowarzyszenia. W dyskusji wszyscy zebrani jednomyślnie wskazali na szkodliwość wspomnianej decyzji Prezesa UTK, podnosili wątpliwości prawne i wypowiedzieli się za jej uchyleniem.
Wniosek do UTK
Uchwała Rady Powiatu Pruszkowskiego w sprawie WKD
W tym samym dniu, po zebraniu Komisji, odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych i społeczników, w osobach:
♦ Małgorzata Pachecka i Lidia Kulczyńska-Pilich Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów „KOMOROWIANIE”,
♦ Małgorzata Brykalska (działacz społeczny),
♦ Joanna Kowalczyk (działacz społeczny),
♦ Olgierd Lewan (Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla-Ogrodu Malichy),
♦ Mieczysław Goc i Kazimierz Jurkowski (Stowarzyszenie Przyjazna Ostoja).
Zebrani wymienili się danymi kontaktowymi oraz zadeklarowali chęć wspólnego działania, zarówno w sprawie wycinki drzew przy WKD, jak i innych ważnych sprawach dla lokalnych społeczności. Joanna Kowalczyk zadeklarowała utworzenie skrzynki mailowej, gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli informować o swoich działaniach i inicjatywach.
♦ W dniu 28 września 2015 r. złożyliśmy wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie podjęcia działań o zmianę rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 sierpnia 2008 r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1227) oraz wstrzymania decyzji Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego z dnia 18 maja 2015 r. nakazującej usunięcie wszystkich drzew rosnących w odległości do 15 m od osi skrajnego toru linii kolejowej WKD, na całej jej długości od Warszawy do Grodziska Mazowieckiego.
Wniosek do RPO
„Przykład z Komorowa. Tutaj władze kolejowe chcą wyciąć m.in. trzy piękne brzozy przy stacji WKD. Pierwsza z tych brzóz to okaz zdrowia, ale jest pochylona w stronę torów. To skandal, że decydenci nie rozumieją, iż drzewo, które rośnie od samego początku w pochyleniu jest bezpieczne, bo w trakcie wzrostu tak rozwija korzenie, że one balansują to pochylenie. Żądanie wycinki dwóch pozostałych brzóz też chwyta za gardło. Zupełnie nie rozumiemy, jak można było dokonać takiej selekcji.” – autorka zdjęć Joanna Kowalczyk.


„To jest przykład wierzby przeznaczonej do wycinki przy WKD w Malichach. Drzewo jest okazałe, oczywiście stare (młode nie nabierają obwodu 430 cm), ale w bardzo dobrej kondycji. Korona ogromna i całkowicie zielona, na pniu nie widać oznak próchnienia. Drzewo jest zadbane – widoczne ślady po usunięciu w przeszłości niektórych grubych konarów (być może tych próchniejących). Żaden z konarów nie odrasta w stronę torowiska, więc nawet w przypadku wichury nie ma tu zagrożenia dla trakcji. Smaku całej sprawie dodaje fakt, że utrzymując się w poetyce „bezpieczeństwa dla kolei” – stwierdzić można z całą pewnością, iż zagrożenie jest tu „zerowe”! Z uwagi na znaczne odchylenie pnia w kierunku przeciwnym niż tory, nie występuje żadne zagrożenie dla ruchu kolejowego – jeśli by się coś tu działo, to jedyny możliwy i naturalny kierunek „spadu” jest w drugą stronę, czyli na biegnącą obok szutrową drogę. Aż dziw bierze, że nie jest pomnikiem przyrody.” – zdjęcia i komentarz Olgierd Lewan.


Petycja SPO do Ministra Infrastruktury i Budownictwa
Z radością informujemy, że wspólne działania zakończyły się sukcesem. Sejm uchwalił zmiany do Ustawy o transporcie kolejowym wprowadzające możliwość odstępstwa od przepisu „15 m” w uzasadnionych przypadkach na wniosek Starosty. Wprowadzona zmiana stanowi, iż „w przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów określonych w przepisach”. Odstępstwo nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego, ani zakłócać działania urządzeń służących do prowadzenia tego ruchu. Zgody na odstępstwo będzie udzielać Starosta w drodze postanowienia, po uzgodnieniu z właściwym zarządcą, mając na uwadze bezpieczeństwo ruchu kolejowego.
Starosta Powiatowy w Pruszkowie podziękował naszemu stowarzyszeniu za zaangażowanie i współpracę na rzecz obrony tysięcy drzew przy linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej zagrożonych wycinką opartą na nieżyciowych regulacjach prawnych.Nasze wspólne zwycięstwo w tej sprawie pokazuje jak wielką siłą jest zgodna współpraca samorządów z organizacjami pozarządowymi.
http://m.interia.pl/biznes/news,2360709
Podziękowanie Starosty Powiatowego w Pruszkowie dla SPO
Uwaga – kolej znowu chce wycinać drzewa przy WKD
Informacje zostały uzyskane w trybie dostępu do informacji publicznej na wniosek pani Aurelii Zalewskiej, radnej powiatu pruszkowskiego.
Wnioski WKD dotyczące usunięcia drzew – Komorów
Pismo PKP dotyczące wycinki drzew – Komorów rok 2018
Wniosek WKD o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew – Komorów 15.05.2017 rok – str.1
Załącznik mapa – Komorów 15.05.2017 rok – str.1
Załącznik mapa – Komorów 15.05.2017 rok – str.2
Wniosek WKD w sprawie wycinki drzew – Komorów rok 2018 – str.1
Załącznik mapa – Komorów 13.11.2017 rok – str.1
Załącznik mapa – Komorów 13.11.2017 rok – str.2
Wnioski WKD dotyczące usunięcia drzew – Granica
Wniosek WKD w sprawie wycinki drzew – Granica – 18.01.2018 rok
Załącznik mapa – Granica – 18.01.2018 rok – str.1
Załącznik mapa – Granica 18.01.2018 rok – str.2
Załącznik mapa – Granica 18.01.2018 rok – str.3
Wnioski WKD dotyczące usunięcia drzew – Brwinów
Wniosek WKD w sprawie wycinki drzew – Brwinów – 2018 rok
Załącznik mapa – Brwinów – 2018 rok
Załącznik mapa – Brwinów 2018 rok – str.1
Załącznik mapa – Brwinów 2018 rok – str.2
Załącznik mapa – Brwinów 2018 rok – str.3
Wnioski WKD dotyczące usunięcia drzew – Pruszków
Wniosek PKP o usunięcie drzew – Pruszków – 15.12.2017 rokWniosek WKD o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew – Pruszków – 15.12.2017 rok
Załącznik mapa – Pruszków – 15.12.2017 rok
Zapewnienie bezpieczeństwa ruchu na skrzyżowaniu ul. Brzozowej z al. Wojska Polskiego w Pruszkowie
W tej sprawie Stowarzyszenie Przyjazna Ostoja wystosowało pisma do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz do tygodnika WPR.
Osiągnęliśmy pełny sukces. Od wiosny tego roku działa już sygnalizacja świetlna. Kierowcy odetchnęli z ulgą.
Pismo SPO do Urzędu Marszałkowskiego
Pismo SPO do redakcji WPR
Odpowiedź Urzędu Marszałkowskiego
Budowa ścieżek rowerowych
Temat ścieżek rowerowych poruszano podczas spotkań z władzami Gminy Michałowice. Postulowano m.in. doprowadzenie do połączenia ścieżką rowerową Komorowa z Urzędem Gminy Michałowice siedzibą w Regułach.
Inicjatywa zorganizowania wystawy fotograficznej w salach nowego budynku Urzędu Gminy Michałowice
W marcu 2013 roku Stowarzyszenie Przyjazna Ostoja przedstawiło Wójtowi Gminy Michałowice propozycję zorganizowania autorskiej wystawy fotograficznej w holu nowej siedziby Urzędu, prezentującej ciekawe turystycznie i historycznie miejsca w krajach Ameryki Południowej. Autorem zdjęć jest Ryszard Sobolewski, znany podróżnik, fotograf i gawędziarz. Niestety władze Gminy nie przychyliły się do tej inicjatywy, tłumacząc swoje stanowisko brakiem środków finansowych (koszt 1000 zł).
Wystawa fotograficzna
Przebudowa al. M. Dąbrowskiej i ul. Brzozowej w Komorowie 9 marca 2012 r.
Stowarzyszenie Przyjazna Ostoja aktywnie włączyło się w postępowanie związane z modernizacją al. M. Dąbrowskiej i ul. Brzozowej w Komorowie. I tak m.in.:
1. W dniu 5 stycznia 2010 r. wystąpiliśmy w tej sprawie z wnioskiem do Starosty Powiatowego w Pruszkowie o nadanie SPO statusu strony w postępowaniu administracyjnym dotyczącym przebudowy tych ulic.
2. W dniu 16 stycznia 2010 r. otrzymaliśmy odpowiedź ze Starostwa, że takie postępowanie nie jest aktualnie prowadzone, w związku z czym wniosek jest bezprzedmiotowy.
3. W dniu 9 lutego 2010 r. przedstawiliśmy na piśmie stanowisko i propozycje SPO w sprawie projektu modernizacji AMD w Komorowie. Pismo zostało skierowane do Wójta Gminy Michałowice, Starosty Pruszkowskiego oraz Zarządu Osiedla Komorów.
4. W piśmie z dnia 16 stycznia 2012 r. ponownie wystąpiliśmy w tej sprawie z wnioskiem do Starosty Powiatowego w Pruszkowie o nadanie nam statusu strony w postępowaniu administracyjnym dotyczącym przebudowy tych ulic.
5. W dniu 31 stycznia 2012 r. otrzymaliśmy odpowiedź ze Starostwa, że takie postępowanie nie jest aktualnie prowadzone, w związku z czym wniosek może być rozpatrzony po złożeniu formalnego wniosku o pozwolenie na budowę.
6. W dniu 9 lutego 2012 r. skierowaliśmy do Starosty Pruszkowskiego pismo podtrzymujące wniosek Stowarzyszenia o uznanie za stronę w postępowaniu administracyjnym po jego formalnym wszczęciu oraz przedstawiające stanowisko SPO w sprawie przebudowy AMD i ul. Brzozowej.
7. W tym samym dniu (9 lutego 2012 r.) złożyliśmy w Starostwie Pruszkowskim dokument, przedstawiający stanowisko SPO w sprawie modernizacji al. M. Dąbrowskiej i ul. Brzozowej w Komorowie (przesłany w dniu 14 lutego 2012 r. do UG w Michałowicach).
8. W dniu 28 lutego 2012 r. skierowaliśmy pismo do UG Michałowice i Starostwa Pruszkowskiego w sprawie braku konsultacji z SPO – będącego jednym z reprezentantów lokalnej społeczności – koncepcji modernizacji tych ulic.
9. W dniu 12 marca 2012 r. odbyło się spotkanie w Urzędzie Gminy z udziałem m.in. Wójta, projektanta, radnej Aurelii Zalewskiej oraz przedstawicieli Zarządu SPO (Mieczysław Goc i Kazimierz Jurkowski).
10. W dniu 23 marca 2012 r. w Starostwie w Pruszkowie odbyło się spotkanie w sprawie modernizacji AMD i ul. Brzozowej w Komorowie.
11. W dniu 31 maja 2012 r. odbyło się spotkanie Zarządu SPO, reprezentowanego przez prezesa dr. Mieczysława Goca i Kazimierza Jurkowskiego, z Zarządem Osiedla Komorów. W trakcie spotkania poruszano m.in. kwestie związane z planami modernizacji AMD w Komorowie. W latach 2013 – 2014 konsekwentnie zwracaliśmy się do organów samorządowych z wnioskami o konsultacje na etapie projektowania remontu i przebudowy AMD. Odbyliśmy także spotkanie z projektantami II etapu modernizacji AMD.
12. W piśmie z dnia 28 czerwca 2015 r., przesłanym do Urzędu Gminy Michałowice w dniu 3 lipca 2015 r., przedstawiliśmy stanowisko SPO w sprawie II etapu modernizacji AMD. Pismo to przesłano do wiadomości do Starostwa Powiatowego w Pruszkowie i Zarządu Osiedla Komorów.
13. Po wielomiesięcznych negocjacjach udało się opracować wspólne stanowisko społeczności komorowskiej, reprezentowanej przez lokalne stowarzyszenia, Zarząd Osiedla, Radę Rodziców, architektów i miejscowych społeczników, w sprawie modernizacji reprezentacyjnej Alei w Komorowie.
W załączeniu dokument w tej sprawie przedstawiony władzom gminy i powiatu na spotkaniu ze Starostą Pruszkowskim w dniu 30.11.2016 r.
2010 wniosek o uznanie SPO za Stronę i odpowiedź Starostwa
2012 wniosek o uznanie SPO za Stronę i korespondencja ze Starostwem
2012 stanowisko SPO
2013 pismo SPO i odpowiedź Urzędu Gminy
2014 pismo SPO do Zarządu Osiedla Komorów
2015 stanowisko SPO
2015 korespondencja w sprawie AMD
2016 Stanowisko w sprawie AMD – 30.11.2016
Nadanie nazwy „Józefa i Marii Markowiczów” placowi przy ul. Kolejowej w Komorowie
Uchwała w sprawie placu Józefa i Marii Markowiczów została podjęta w dniu 8 lipca 2010 r. na wniosek radnego Przemysława Bryksy oraz Aurelii Zalewskiej, po uzyskaniu poparcia Zarządu Osiedla Komorów i organizacji pozarządowych.
Stanowisko SPO
Działania na rzecz remontu ul. Ireny (Pruszków – Komorów)
Sprawę tę omawiano m.in. w dniu 4 maja 2009 r. podczas spotkania z Przewodniczącym Rady Gminy Michałowice, Zastępcą Naczelnika Wydziału Inwestycji i Drogownictwa Starostwa Pruszkowskiego, Sławomirem Walendowskim Uzyskano informację na temat przyczyn opóźnienia remontu (sprzeciw radnych z Komorowa w sprawie przyłączenia 4 posesji do wodociągu w Komorowie). Ulica została wyremontowana w 2010 r.
Notatka ze spotkania
Działania na rzecz rozszerzenia strefy obowiązywania biletu aglomeracyjnego na trasie WKD do Grodziska Mazowieckiego włącznie oraz poprawy warunków dojazdu kolejką WKD
W tej sprawie wystosowano pisma m.in. do Starosty Pruszkowskiego, Starosty Grodziskiego, Prezydenta Pruszkowa, Burmistrza Podkowy Leśnej, Burmistrza Milanówka, Burmistrza Grodziska Mazowieckiego i Wójta Gminy Michałowice. Kwestie te były także wielokrotnie poruszane podczas spotkań z przedstawicielami lokalnych władz. Niestety do tej pory nie udało się doprowadzić do pozytywnych rozstrzygnięć. Niektórzy adresaci pism w ogóle nie zainteresowali się problemem i nie zajęli żadnego stanowiska, inni zadeklarowali dobrą wolę (m.in. władze Gminy Michałowice i Grodziska Mazowieckiego), lecz do tej pory brak efektów tych deklaracji. W dalszym ciągu tzw. bilet miejski obowiązuje tylko do Opaczy.
Bilet miejski WKD
Bilet miejski WKD – odpowiedź